Co możesz zrobić
Najlepiej to 4+ dzieci! :-) A oprócz tego:
1. Przekonuj znajomych i rodzinę
Przekonuj i edukuj kogo tylko możesz na temat wagi problemu katastrofy demograficznej, oraz zachęcaj do postaw prodemograficznych. Inspiracje możesz znaleźć w sekcji "Rozwiązania informacyjne".
Dlaczego warto popularyzować temat:
- Im szersza społeczna świadomość problemu, tym większa presja na polityków, by wprowadzać rozwiązania.
- Powszechna świadomość problemu będzie sprzyjała pozytywnym zmianom nastawienia do macierzyństwa i wytworzeniu kultury takiej, jak ta opisana w rozwiązaniu #3 z sekcji "Rozwiązania materialne".
2. Napisz do influencera lub dziennikarza
Kojarzysz jakiegoś popularnego twórcę, który mógłby zająć się tematem? Napisz do niego! Jako że skrzynki odbiorcze wielu influencerów są często zapchane, warto jest również zwracać uwagę na problem demograficzny w komentarzach pod wpisami takiego twórcy.
Ważna uwaga przy robieniu materiałów o problemie: W polskim internecie jest parę filmów i artykułów na ten temat. Jednakże praktycznie wszystkie z nich to wyłącznie opis aktualnej złej sytuacji demograficznej, a brakuje w nich przedstawiania rozwiązań. Na obecnym etapie zapaści demograficznej samo powiedzenie, że jest źle to za mało - potrzebujemy materiałów, które będą mocno naciskały na wprowadzanie rozwiązań.
Nie znasz takiego influencera lub dziennikarza lub redakcji? To spróbuj znaleźć kontakt w Internecie! Problem katastrofy demograficznej jest absolutnie kluczowy, dlatego każdy dziennikarz wart czegokolwiek powinien się nim zająć!
3. Napisz do posła / samorządowca / ministerstwa
Raz na tydzień przeprowadź akcję "15 minut dla kraju" i wyślij maile do kilku polityków. Być może to właśnie Twój mail dotrze we właściwe miejsce i będzie kamyczkiem, który ruszy lawinę i spowoduje wprowadzanie rozwiązań!
Gdzie znaleźć maile posłów:
- Wchodzisz tutaj https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/poslowie.xsp?type=P
- Klikasz na nazwisku wybranego posła, by przejść do jego strony
- Schodzisz na sam dół strony i klikasz "Pokaż adres email" i pojawi Ci się email.
Przykładowa treść wiadomości, jaką można wysłać, oczywiście zachęcamy do wymyślenia wiadomości samemu (najlepiej krótko i treściwie):
Temat maila (wariant 1): Uratujmy Polskę przed kryzysem demograficznym i upadkiem gospodarkiTemat maila (wariant 2): Propozycja działań w celu uratowania Polski przed kryzysem demograficznym
Dzień dobry,
Aktualnie Polska ma fatalny współczynnik dzietności (wg. ostatnich danych z 2024 najniższy w EU i porównywalny z Japonią).
Jeżeli tak dalej będzie, to gwarantuje to całkowity upadek systemu emerytalnego, opieki zdrowotnej i gospodarki Polski.
Znalazłem stronę, która opisuje to szczegółowo i proponuje różne rozwiązania: https://odrodzeniepolski.pl/
Czy może Pan podjąć działania w tej sprawie? Bo kryzys jest bardzo poważny i jego efekty nie ominą również polityków i ich rodzin.
Pozdrawiam,
Tomasz
(postarajcie się chociaż coś pozmieniać w temacie i treści, bo jak wszyscy będą wysyłać identycznego maila to filtry antyspamowe mogą zacząć go blokować :-) )
Jak znaleźć maile polskich europosłów:
- Wchodzisz na artykuł z listą polskich europosłów: https://www.pap.pl/europap/lista-polskich-europoslow-w-kadencji-2024-2029
- Zjeżdżasz tam trochę w dół, aż do listy imion i nazwisk europosłów. Kopiujesz wybrane imię i nazwisko.
- Skopiowane imię i nazwisko wpisujesz w wyszukiwarkę dodając "europoseł", np. jeżeli skopiowane imię i nazwisko to Jan Nowak, to wpisujesz w wyszukwarkę Jan Nowak europoseł.
- Jednym z pierwszych wyników będzie strona europosła na unijnym portalu z adresem zaczynającym się na "https://www.europarl.europa.eu/" - wchodzisz na ten wynik wyszukiwania.
- Po wejściu na stronę europosła, pod zdjęciem europosła znajdziesz ikonę mi.n. koperty. Jest to odnośnik do adresu email. Klikasz prawym przyciskiem myszy na kopertę i wybierasz "kopiuj adres e-mail" i gotowe, mamy emaila naszego europosła :-)
Jak znaleźć kontakt do ministerstw:
- Wchodzisz na listę ministerstw: https://www.gov.pl/web/gov/ministerstwa
- Klikasz na nazwę wybranego ministerstwa by przejść do jego podstrony.
- Klikasz na "Kontakt" i zobaczysz stronę z danymi kontaktowymi, w tym adresem lub adresami e-mail.
Przykładowa wiadomość do ministerstwa (zachęcamy do wymyślania swoich):
Temat maila: Działania Ministerstwa w sprawie walki z katastrofą demograficznąDzień dobry,
Aktualnie Polska ma fatalny współczynnik dzietności (wg. ostatnich danych z 2024 najniższy w EU i porównywalny z Japonią).
Jeżeli tak dalej będzie, to gwarantuje to całkowity upadek systemu emerytalnego, opieki zdrowotnej i gospodarki Polski.
Znalazłem stronę, która opisuje to szczegółowo i proponuje różne rozwiązania: https://odrodzeniepolski.pl/
Czy Ministerstwo jest w stanie zaproponować i wdrażać polityki prodemograficzne? Jest to bardzo poważny kryzys, który dotknie wszystkich obywateli (w tym pracowników Ministerstwa) i wymaga działań wielu organów Państwa.
Pozdrawiam,
Tomasz
Jak znaleźć kontakt do samorządowców:
- Kontakt do burmistrza / prezydenta miasta znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę np. prezydent miasta [Twoje miasto]
- Żeby znaleźć listę osób zasiadającą w sejmiku wojewódzkim, wpisz w wyszukiwarkę np. sejmik województwa [Twoje województwo]. Następnie wejdź na stronę sejmiku i znajdziesz tam listę osób zasiadających w prezydium i pozostałych radnych. Niestety często nie mają podanych adresów e-mail na stronie sejmiku i musisz znaleźć je samodzielnie w Internecie, posługując się imieniem i nazwiskiem osoby znalezionej na stronie sejmiku.
Wersja dla ambitnych: Znajdź jeszcze inne kontakty do polityków i instytucji państwowych i pisz również do nich.
4. Promuj temat na social mediach / grupach dyskusyjnych
Zachęcaj do dyskusji o problemie poprzez wrzucenie linka do tej strony na swoje social media. Jeżeli jesteś na jakichś forach internetowych, lub grupach dyskusyjnych, lub grupach facebookowych, na które ten temat może pasować, to również warto wrzucić tam link. A temat katastrofy demograficznej pasuje na wiele tego typu grup dyskusyjnych, bo wpłynie na praktycznie wszystkie dziedziny życia.
5. Zachęcaj firmy do podjęcia akcji marketingowych/społecznych
Część akcji, jakie opisujemy (np. rozwiązania materialne #7, #8, #13 lub promocja kultury opisanej w rozwiązaniu materialnym #3, lub promocja postaw z sekcji rozwiązania informacyjne) w zupełności można zorganizować z budżetu marketingowego średniej lub dużej firmy.
Firmy będą miały liczne korzyści z zapobiegnięcia katastrofie demograficznej (i trzeba je o tym uświadamiać podczas zachęcania):
- Zadba to o ich lokalny rynek zbytu i rynek pracy
- Prowadząc takie akcje marketingowe, pokażą swoim klientom, że firma działa na rzecz dobrobytu całego społeczeństwa, zatem warto kupować jej produkty.
- Osobista korzyść dla właścicieli oraz pracowników firmy: życie w społeczeństwie, które nie upada i w którym będą pieniądze na opiekę zdrowotną i emerytury. Warto podkreślać tę osobistą korzyść, bo firmy składają się z ludzi i to ludzie zadecydują o podjęciu działań.
6. Oszczędzaj na własną emeryturę
Najlepszą oszczędnością i inwestycją będzie grono kochających dzieci. A poza tym rozwiązaniem to ciężko wskazać, co pozwoli zachować wartość nabywczą: gotówka i obligacje pewnie zostaną zjedzone przez inflację, akcje wielu firm mogą polecieć w dół, jak będzie brakowało konsumentów i pracowników, nieruchomości niemal na pewno nie utrzymają wartości po uwzględnieniu inflacji (część nie znajdzie nabywców nawet za 1 zł, tak jak ma to obecnie miejsce w Japonii). Być może sensowne są akcje tych firm, które z jakiegoś powodu dobrze odnajdą się w nadchodzących warunkach. To oczywiście nie jest porada inwestycyjna i sami mamy nadzieję, że uda się powstrzymać katastrofę demograficzną i tego scenariusza uniknąć.
7. Zaangażuj się w rozwój tej strony
Planujemy różne inicjatywy (zarówno w przestrzeni internetowej jak i realnej), artykuły i akcje promocyjne. Jeżeli chcesz współpracować lub masz pomysły na ulepszenie tej strony, to napisz na mail dostępny w dziale Kontakt.